- Wspaniałe wieści na początek roku szkolnego!
- Rozpoczynamy specjalne KURSY TEMATYCZNE
- Co nowego w Polarpedii?
- Nowe lekcje
- Wyprawa arktyczna 2018 – opowieść zwycięzców
1. Wspaniałe wieści na początek roku szkolnego!
Witamy po wakacyjnej przerwie, mamy nadzieję, że wracacie pełni energii i pomysłów! Tak jak ogłosiliśmy już w lipcu, zostajemy z Wami przez cały rok szkolny 2017-2018, ale to nie koniec niespodzianek! Mamy kolejną dobrą wiadomość – już teraz możemy zapowiedzieć:
dodatkową, trzecią edycję Konkursu Arktycznego!
Dwie już zrealizowane zaplanowane edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaowocowały świetnymi projektami; udało nam się uzyskać zgodę Komisji Europejskiej, co oznacza, że … nadal macie szansę wygrać wyprawę do Arktyki! Wkrótce ogłosimy szczegóły – śledźcie naszą stronę i profil Fb.
2. Rozpoczynamy specjalne KURSY TEMATYCZNE
Ci, którzy śledzą nasz kanał Youtube i stronę wiedzą, że dotychczasowe lekcje można podzielić na kategorie – część ma charakter biologiczny, inne skupiają się na zagadnieniach geologicznych itp. W tym roku proponujemy Was zupełnie nowe KURSY TEMATYCZNE (w ramach kursu oferujemy zajęcia raz w miesiącu)
Na początek:
- Engineering and technology (Wtorki, 13:00 czasu polskiego) – po angielsku, kurs poświęcony nowoczesnym technikom w badaniach naukowych i zarządzaniu środowiskiem;
- Arctic, people’s land (czwartki, 11:00 czasu polskiego) – po angielsku, porozmawiamy o rdzennej ludności Arktyki, historii wypraw polarnych, ekonomii i innych „społecznych” zagadnieniach regionu; wersja polskojęzyczna kursu – Arktyka, kraina ludzi - czwartki, 13:00 czasu polskiego);
- Mistery of glaciers (środy, 13:00 czasu polskiego) wszystko o lodowcach – jak powstają, jak kształtują krajobraz, jaka jest ich dynamika; wersja polskojęzyczna kursu- Tajemnice lodowców, piątki, 10:00 czasu polskiego;
- Citizen science (wtorki, 09:00 czasu polskiego) wszystko o „nauce obywatelskiej, jak brać udział w systemie monitoringu środowiska, co obserwujemy, jak i dlaczego.
Każdy kurs to seria powiązanych tematycznie zajęć, dających szersze spojrzenie na daną problematykę. Mamy nadzieję, że pozwoli to na zaplanowanie udziału w lekcjach z wyprzedzeniem i włączenie naszych propozycji np. na koła zainteresowań czy element godziny wychowawczej. W kalendarzu kursy oznaczone są na żółto, zachęcamy do sprawdzenia ich pełnego programu, z datami i tematami konkretnych lekcji.
3. Co nowego w Polarpedii?
A w Polarpedii – coraz więcej haseł, tłumaczeń – i użytkowników. Wysłuchaliśmy Waszych sugestii i wprowadziliśmy pewne zmiany. Teraz ze strony głównej, klikając wybraną flagę, można przejść do pełnej wersji językowej, z podziałem na kategorie. Postanowiliśmy również nie ograniczać haseł „hydrologicznych” wyłącznie do mórz i oceanów, stąd nowa kategoria – zasoby wodne. Wreszcie, zachęcamy do wzbogacenia zajęć szkolnych o element „gamifikacji” – warto skorzystać z bogatych zasobów edukacyjnych gier i quizów!
4. Nowe lekcje
Oczywiście kontynuujemy również lekcje „tradycyjne” - nowe tematy, specjalni goście – zapraszamy!
Lekcje po angielsku:
Mushrooms in nature – our helpers, A story of maps, Polar bear vs penguin, Weirdest Arctic fun facts, Polish Polar Station Hornsund, Tardigrades - ultimate survivors.
Lekcje po polsku:
Niedźwiedź polarny vs pingwin, Polska Stacja Polarna Hornsund
Lekcje w ramach kursów tematycznych:
- Mistery of glaciers – Glaciers and glaciations (introduction) 19.09.
- Engineering and technology – Lidar – laser in human service 25.09.
- The Arctic, people’s land - introduction 4.09
- Tajemnice lodowców – Lodowce i zlodowacenia (wstęp) 21.09.
5. Wyprawa arktyczna 2018 – opowieść zwycięzców
Obie ekipy zwycięzców 2 edycji konkursu arktycznego – w sumie 11 osób – powróciły już do domów. To było niesamowite doświadczenie! Nasi dzielni podróżnicy z Grecji i Hiszpanii spędzili czas w stacji NIBIO bardzo pracowicie – zbierali i analizowali próbki, łowili ryby, nurkowali i zwiedzali teren.
Drużyny z Polski i Hiszpanii odwiedziły Polską Stację Polarną Hornsund – a tam spotkali naukowców, renifery i … niedźwiedzie polarne – na szczęście w bezpiecznej odległości.
Każdy z 15 dni był wypełniony po brzegi – wędrówkami wśród lodowców, wielokilometrowymi wyprawami, badaniami w terenie i laboratorium, wykładami. To niesamowite przeżycie wejść do środka jaskini lodowej czy też zobaczyć jeden z pierwszych zachodów Słońca po dniu polarnym.
Wy też możecie napisać swoją arktyczną historię – zachęcamy do udziału w 3 edycji konkursu!