W newsletterze:
Newsletter n°1, 17 maja 2017
- Drugi newsletter po polsku specjalnie dla naszych polskich uczestników!
- Pierwsza edycja Konkursu Arktycznego rozstrzygnięta – aż 4 zwycięskie drużyny z Polski!
- Nowe lekcje on-line w maju i czerwcu – również po polsku
- EDU-ARCTIC w Brukseli – nowi nauczyciele i nowe kraje na pokładzie!
- Razem promujemy EDU-ARCTIC!
1. Drugi newsletter po polsku specjalnie dla naszych polskich uczestników!
Po raz kolejny wysyłamy newsletter dedykowany polskim nauczycielom – najliczniejszym uczestnikom projektu EDU-ARCTIC. Dzięki temu nie przegapicie żadnego ważnego wydarzenia, i – mamy nadzieję – jeszcze chętniej będziecie korzystać wraz z uczniami z przygotowanych przez nas narzędzi edukacyjnych.
Newsletter w wersji angielskiej dostępny jest na naszej stronie.
Przypominamy, że specjalnie z myślą o Was działa już Polskie Forum dyskusyjne.
2. Pierwsza edycja Konkursu Arktycznego rozstrzygnięta – aż 4 zwycięskie drużyny z Polski!
Ponad 40 szkolnych drużyn z Europy. 3 etapy, zacięta rywalizacja. Ale też przygoda, frajda, inspiracja do zgłębiania wiedzy, ciekawe wyzwanie. Projekty konkursowe były bardzo różne: od badań zmian klimatycznych i ich wpływu na transport w tym regionie, przez pomiary lodowców oraz bezglebowe uprawy warzyw, po badania porostów czy fok. Uczniowie przygotowywali eseje, filmy lub postery. Finałowa dwunastka spotkała się „wirtualnie” z przedstawicielami konsorcjum projektowego z Polski, Francji, Norwegii, Islandii i Wysp Owczych i ostatecznie wyłoniono 6 zwycięskich drużyn.
Uczniowie i nauczyciele z Polski, Grecji i Włoch w nagrodę już w sierpniu odwiedzą polarne stacje badawcze na Wyspach Owczych lub Islandii. Wśród zwycięzców są aż 4 polskie drużyny! Czytaj więcej
Wojciech Kromólski (pod opieką Pana Łukasza Dziarskiego) z Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Pobiedziskach Letnisku samodzielnie skonstruowanym urządzeniem bada przewodnictwo cieplne różnych materiałów, poszukując nowych rozwiązań dla budownictwa na północy. Aleksandra Sobańska (pod opieką Pani Liliany Skryckiej – Kuźniewskiej) z tej samej szkoły chce badań zjawisko zakwitu wody w Arktyce. Julia Grabarkiewicz (pod opieką Pani Aleksandry Lipnickiej) z III Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Kantego w Poznaniu wymyśliła przydatny namiot plecakowy, chroniący przed trudnymi warunkami pogodowymi Arktyki, a Jan Makowski (pod opieką Pana Pawła Malesy) z Publicznego Gimnazjum Politechniki Łódzkiej w Łodzi zaplanował eksperyment dotyczący badania odporności ludzi zamieszkujących różne regiony.
Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu! Naprawdę warto!
3. Nowe lekcje on-line w maju i czerwcu – również po polsku
Nowe tematy, nowi prowadzący, ale też – na specjalne życzenie - powtórki niektórych lekcji. Zgodnie z Waszymi sugestiami proponujemy lekcje popołudniowe – od 14:30 – do wykorzystania na przykład na zajęciach dodatkowych.
Lekcje w maju i czerwcu po angielsku: zdjęcia satelitarne, wykorzystanie DNA w nauce, paleomagnetyzm – historia Ziemi, Arktyka – kraina ludzi, niedźwiedź polarny vs. pingwin.
Lekcje w maju i czerwcu po polsku: rozpoznawanie chmur, zdjęcia satelitarne, paleomagnetyzm – historia Ziemi, Arktyka – kraina ludzi, wpływ zmian klimatu na organizmy żywe, najdziwniejsze zwierzęta Arktyki, niedźwiedź polarny vs. pingwin.
Zachęcamy do zapisów i sprawdzenia kalendarza wszystkich lekcji. Przypominamy, że godziny rozpoczęcia są podane dla UTC (czas lokalny w Polsce to + 2 godziny).
4. EDU-ARCTIC w Brukseli – nowi nauczyciele i nowe kraje na pokładzie!
W sobotę 6 maja zaprezentowaliśmy projekt na warsztatach dla nauczycieli w Brukseli, dedykowanych ambasadorom Scientix. Dzięki temu w projekt zaangażowało się kilkunastu nowych nauczycieli i powitaliśmy na pokładzie 2 nowe kraje Finlandię i Turcję! W drużynie EDU-ARCTIC jest już ponad 400 nauczycieli z 35 krajów!
5. Razem promujemy EDU-ARCTIC
Chcemy jak najszerzej rozpromować projekt i liczymy na Waszą pomoc! Na naszym kanale EDU-ARCTIC YouTube zamieszczamy materiały filmowe, a na naszej stronie znajdziecie broszury w 8 językach.
Nie zapomnijcie o naszych aktualnościach, polubcie nas na Facebook’u, śledźcie na Twitterze i Instagramie. Mamy też profil na LinkedIn.
Koniec roku szkolnego to zawsze trudny czas szczególnie wytężonej pracy. Trzymamy za Was kciuki!